.

Ερώτηση του χρήστη pmit σχετικά με την πρακτική και τα 150 μόρια διορισμού στον δημόσιο.

pmit:

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Είμαι και εγώ διπλωματούχος πληροφορικής και έχω να κάνω δύο ερωτήσεις στις οποίες έχω απορίες εδώ και καιρό: 1) Η εξάμηνη πρακτική άσκηση στον ιδιωτικό τομέα ισχύει για απόδειξη εμπειρίας τοσό για το ΕΚΕΠΙΣ όσο και για τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ; 2) Σε ποιά περίπτωση μοριοδοτούμαστε με 150 μόρια στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ; Μόνο με το δίπλωμα ή πρέπει και το απολυτήριο λυκείου να είναι και αυτό ειδικότητας πληροφορικής; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω όποιος γνωρίζει κάτι υπεύθυνα να απαντήσει.

iekforum:

Απαντήσεις:

1) Προφορικά μας είχε πει ο Διευθυντής του ΙΕΚ ότι η πρακτική λαμβάνεται υπόψη σαν προϋπηρεσία. Τονίζω όμως: προφορικά! Όσον αφορά το ΕΚΕΠΙΣ «κατέβασε» την εγκύκλιο από τον ιστοχώρο του ΕΚΕΠΙΣ και ψάξε το ή πάρε τους τηλέφωνο. Για το ΑΣΕΠ δε νομίζω. Επίσης να τονίσω ότι για τον τομέα της πληροφορικής η πρακτική δεν είναι απαραίτητη νομικά για να πάρεις πιστοποίηση. Προσωπικά δεν έκανα πρακτική γιατί δεν ήθελα να κάνω το δωρεάν εργατικό δυναμικό σε κάποιους που θα θέλανε να με εκμεταλλευτούν.

2) Αν παίρνεις μέρος σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για Διπλωματούχους ΗΥ τότε αυτό που χρειάζεται είναι η πιστοποίηση.